Muzeji & galerije Konavala / Luko Piplica

Muzeji & galerije Konavala

&

Luko Piplica

U sklopu muzejskog ciklusa “Upoznajmo hrvatske muzeje”, zadovoljstvo nam je pozvati vas na otvorenje izložbe “Muzeji & galerije Konavala” u petak, 4. listopada 2019. s početkom u 19 sati, u Muzeju Lapidarium.

Izložbu prati izbor iz zbirki Zavičajnog muzeja u Čilipima, Kuće Bukovac u Cavtatu, Odjela za Arheologiju i spomeničku baštinu u Pridvorju te Mauzoleja obitelji Račić, a koji su u sastavu Muzeja i galerija Konavala. U muzejskom prostoru predstavljamo više raznorodnih izložbi koji najadekvatnije ilustriraju građu i djelovanje Muzeja i galerija Konavala, od čega ističemo etnografsku građu Konavala s naglaskom na tekstilno rukotvorstvo. U sklopu toga donosimo izložbu “Svilac svila svilica” koja prikazuje staru konavosku tradiciju proizvodnje svile na Mediteranu i dio izložbe “Neđe panj, neđe tanj” koja se bavi proizvodnjom, preradom i uporabom vune.

U popratnom programu koji uključuje vodstva po izložbi, raznovrsne audio-vizualne materijale i edukativne radionice za djecu i odrasle, zajedno saznajemo o bogatoj kulturnoj baštini Konavala.

Istovremeno, u sklopu međumuzejske suradnje Muzeja Lapidarium i Muzeja i galerije Konavala, predstavljamo i suvremenu dubrovačku scenu. U Galeriji Rigo izlaže Luko Piplica s nizom fotografija i filma iz ciklusa “Užasi zavičaja” koji prikazuje visoke čemprese, prepoznatljive za konavovski pejzaž, obasjane crvenim kazališnim reflektorom. Međutim, anestetička uloga ljepote krajolika dvosjekli je mač. ‘Užasi’ skriveni iza lijepog prizora govore o napuštenoj sadašnjosti. Ili, obrnimo: “U zavičaju najviše postojim, a on me najmanje treba.”, zapisao je Luko Piplica.

Luko-Piplica_Užasi-zavičaja-web
Luko Piplica “Užasi zavičaja”, s ljubaznošću Luko Piplica

Kustosice: Jerica Ziherl, Antonia Rusković Radonić, Maris Stanović, Dina Kamber

Izložba “Užasi zavičaja” Luke Piplice u Galeriji Rigo ostaje otvorena do 24. listopada 2019.

Izložba “Muzeji & galerije Konavala” u Muzeju Lapidarium ostaje otvorena do 4. prosinca 2019.

ZMK-Poprsnica-trčivez,-Konavle-web-6
Zavičajni muzej Konavala, Poprsnica trčivez, Konavle, 1930., vuna, vezenje; © Muzeji & galerije Konavala

ZMK-web-3
Zavičajni muzej Konavala, Dudov svilac; © Muzeji & galerije Konavala

ZMK-web-4
Zavičajni muzej Konavala, Dudov svilac; © Muzeji & galerije Konavala

6-djevojka-web-Zavičajni-muzej-Konavala
Zavičajni muzej Konavala, Šest djevojaka iz Popovića, Klaić Luko, oko 1900.; © Muzeji & galerije Konavala

Konavoka-Bukovac-web-7
Kuća Bukovac, Konavoka u zimskom ruhu 1885., Vlaho Bukovac (1885. – 1922.); © Muzeji & galerije Konavala

Foto-Berner,-Sprovod-Vlaha-Bukovca,-obitelj-na-grobu-V-web
Kuća Bukovac, Foto Berner, Sprovod Vlaha Bukovca, obitelj na grobu Vlaha Bukovca, Cavtat, 1.10.1922.; © Muzeji & galerije Konavala

Mauzolej-obitelji-Račić-Meštrović-web-1
Mauzolej obitelji Račić (Gospa od Anđela), Ivan Meštrović; © Muzeji & galerije Konavala, Image credits: Boris Cvjetanović

Mauzolej-obitelji-Račić-Ivan-Meštrović-web-2
Mauzolej obitelji Račić (Gospa od Anđela), Ivan Meštorvić; © Muzeji & galerije Konavala, Image credits: Boris Cvjetanović

Rijeka-Ljuta-web-1
Rijeka Ljuta (stupe i mlinice), © Muzeji & galerije Konavala

Otvorenje izložbi “Muzeji & galerije Konavala” i “Užasi zavičaja” Luka Piplice

Konavle-web-1
Luko Piplica, pročelnik za kulturu Istarske županije Vladimir Torbica, ravnateljica Muzeja Lapidarium Jerica Ziherl i kustosica izložbe Maris Stanović

Konavle-web-2

Konavle-foto-4

Konavle-web-5
Kustosica izložbe Maris Stanović iz Zavičajnog muzeja Konavala

Konavle-web-6

Konavle-web-7

Luko-web-1
Luko Piplica u Galeriji Rigo, izložba radova “Užasi zavičaja”

Luko-web-2

Luko-web-3

Luko-web-4

Postav izložbe “Muzeji & galerije Konavala” u Muzeju Lapidarium

Izložba “Svilac, svila, svilica” // konavoska tradicija proizvodnje svile na Mediteranu i priča o životu dudovog svilca

Konavle-web-8

Konavle-foto-9

Dio izložbe “Neđe panj, neđe tanj” iz Zavičajnog muzeja Konavala (Muzeji & galerije Konavala) // konavoska tradicija proizvodnje, prerade i uporabe vune

Konavle-web-10

Konavle-web-11

vuna-web

Smrt Vlahe Bukovca i Vječni počinak // Kuća Bukovac (Muzeji & galerije Konavala)

Konavle-web-14

Mauzolej obitelji Račić // dokumentarni film o Mauzoleju obitelji Račić kipara Ivana Meštrovića

Konavle-web-15

Konavle-web-12

Konavle-web-13

Konavoske pomice // priča o izradi tradicionalnih konavoskih pomica – palminih grančica – uoči Cvjetnice

Konavle-web-16

Konavle-foto-18

Priča o brkovima

Konavle-foto-17

Postav izložbe fotografirala Dina Kamber
– – –
Naslovna fotografija: Zavičajni muzej Konavala, © Muzeji & galerije Konavala

Program je ostvaren sredstvima Grada Novigrada – Cittanova i Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Logo Grad Novigrad Logo-MINK-100-pix.-za-web MGK_logotipi_boja_pozitiv_web-4