Milijana Babić – Till Death Do Us Part –

Muzej-Museo Lapidarium
sa zadovoljstvom Vas poziva na otvorenje izložbe

Till Death Do Us Part
Milijane Babić
u suradnji s Nadom Žgank

Galerija Rigo, u srijedu, 16. kolovoza 2023. u 20 sati

Babić-plakat

Autobiografski rad Till Death Do Us Part (Dok nas smrt ne rastavi) obilježava prvi susret umjetnice s tržištem umjetnina u puna dva desetljeća profesionalnog umjetničkog djelovanja. Pregovori s bečkom galeristicom Ursolom Krinzinger oko produkcije i definiranja tržišne cijene rada bili su produžetak umjetničkog koncepta. Rad se referira na patrijarhalnu ideju udaje žene za njenog spasitelja, boga/muškarca, u ovoj simulaciji zamijenjenog tržištem umjetnina, kojem se umjetnica predaje poput djevice u poodmaklim godinama. Fotografija prikazuje ”mladu” pozicioniranu između rezidencijalne kuće obitelji Krinzinger i desakralizirane crkve sv. Lovre, u samom centru napuštenog sela Kuberton.

Selo Kuberton i rezidencija obitelji Krinzinger poslužili su umjetnici i kao scenografija za izvedbu novog rada Artist Must Be Relaxed (Umjetnica mora biti opuštena). U samom nazivu iščitava se nastavak niza kritičkih umjetničkih reakcija na profesionalne zahtjeve koji su u našem društvu stavljeni pred umjetnice (u većoj mjeri i na drugačiji način od umjetnika). Osim što mora biti lijepa, umjetnica mora biti zdrava, a da bi se u potpunosti mogla posvetiti umjetničkom radu, mora biti i opuštena.

Umjetnički rad Milijane Babić zasniva se na performativnoj umjetničkoj praksi, i često razvija u smjeru kontekstualno specifičnih dugotrajnih akcija u javnom prostoru. Polazišna točka njezinog rada je vlastita pozicija žene i umjetnice koju propituje u svojem neposrednom okruženju. Formalno umjetničko obrazovanje stekla je na Tehnološkom institutu u Durbanu, Južnoafrička Republika (2001., BA), i Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje u Ljubljani (2007., MA). Živi i radi u Rijeci.

Fotografkinja Nada Žgank pored ostalih interesa pomno prati područje performativnih umjetnosti na slovenskoj umjetničkoj sceni. Surađuje s brojnim umjetnicima, umjetničkim organizacijama i međunarodnim festivalima, također i na autorskim projektima.

Produkcija rada Till Death Do Us Part (Dok nas smrt ne rastavi) nastala je u sklopu rezidencijalnog programa AiR Kuberton 2021., kojeg organiziraju Muzej-Museo Lapidarium i Ursula Krinzinger, i predstavljen je na skupnoj izložbi  AiR 2020-2021 Ungarn/Kroatien/Wien u Krinzinger Shottenfeld galeriji u Beču (23. 3. – 21. 5. 2022.).

Galerija Rigo, Velika ulica 5, Novigrad-Cittanova. Izložba ostaje otvorena do 12. rujna 2023.

grad.novigrad ist.žup. ministarstvo.logoGalerie Krinzinger Vienna

Realizaciju izložbe omogućili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Istarska županija – Upravni odjel za kulturu i zavičajnost, Grad Novigrad-Cittanova i Krinzinger Schottenfeld Vienna.