Petar Brajnović: KRUH S NEBA ZA SVE ili o arheologiji kruha

Muzej-Museo Lapidarium
sa zadovoljstvom Vas poziva na izložbu
Petar Brajnović: Kruh s neba za sve ili o arheologiji kruha

Otvorenje izložbe uz prisutnost umjetnika i Suzane Marjanić.

Galerija Rigo, petak, 14. srpnja 2023. u 21 sat

Lapidarium-Brajnovic-plakatB2_page-0001

Izložba o arheologiji kruha, ili kako kaže njezin tvorac Petar Brajnović – izložba o purifikaciji (beskvasnog) kruha poziva se na biblijske citate i na umjetnikova razmišljanja o Ezekijelu kao performeru nad performerima koji je kruh pekao na kravljoj i/ili ljudskoj balegi. Petar Brajnović uzima kockasti format kruh iz hebrejske tradicije i peče ga u ručno rađenim aluminijskim kalupima sa šarafima i natpisima NERON, DRECK BREAD EZEKIEL, SURPLUS s asocijacijama na vojnički, ratni kruh od Neronove, rimske vojske preko Američke revolucije do suvremenih ratova. Tu je i bijela vaza, vrč s ispisanom porukom STAGE 1 KRUH S NEBA, KOSMOS – u značenju pozornice gdje se blaguje taj kruh. A tu je i ZAVJETNI KOVČEG o osvajanju kruha u Petrovom pristupu religioznosti kroz usta.

Vezano uz ovu izložbu za Petra Brajnovića očeva umjetnička i etička ostavština o konceptualizaciji kruha važnija je od svih ostalih pitanja. Kruh s neba za sve očeva je želja, želja Marčela Brajnovića (Rovinjsko Selo, 1934. – 2021.), umjetnika koji je oformio jedinstveni Centar slikarstva neba i zemlje na  Golom Brdu ponad Rovinjskog Sela.

Kao najmlađi član iz umjetničke obitelji Brajnović, Petar je preuzeo misiju seniora – svoga Oca – i sve ove artefakte koje vidimo na ovoj krušnoj izložbi nemoguće je odijeliti od te obitelji i tog prostora. O iznimnom Petru Brajnoviću, kako je napisala Suzana Marjanić u predgovoru kataloga, obično se navodi da je nepredvidljiv, divlje naravi, umjetnik koji se bori protiv monolitne svijesti bilo jednoumlja bilo maloumlja. Za povjesničare umjetnosti Petar je zanimljiv zbog sustavnoga, svakodnevnoga negiranja pravila koja su potrebna za stvaranje umjetničke karijere. „Stoga Petar i živi u Kuli daleko od centričnosti rajsko-monolitnoga Zagreba. Kula i travnati prostor oko nje nalik je na fragment neke pomaknute, postmanirističke Gaudíjeve građevine u spoju s Parkom čudovišta i Svetom šumom u Bomarzu.“

foto 11 škrinja zlato 2023 foto Đanino Božić

Škrinja zlato, 2023. (foto Đanino Božić)

Foto 4 Golo Brdo, 2022. Foto Vladimir Bugarin

Golo Brdo, 2022. (foto: Vladimir Bugarin)

foto 8 vrč 2023 foto Đanino Božić

Detalj s izložbe Petra Brajnovića 2, foto Tomislav Brajnović Detalj s izložbe Petra Brajnovića, foto Tomislav Brajnović Narcisa Potežica i petar Brajnović, foto Tomislav Brajnović Petar Brajnović i Suzana Marjanić, foto arhiva MML Petar Brajnović i Tomislav Brajnović, foto arhiva MML Postav izložbe 2, foto arhiva MML Postav izložbe Petar Brajnović, foto Tomislav Brajnović Postav izložbe, foto arhiva MML S otvorenja izložbe Petra Brajnovića, foto Tomislav Brajnović

Vrč 2023 , (foto: Đanino Božić )

Kustosica izložbe Jerica Ziherl. Izložba je otvorena do 6. kolovoza 2023. i može se razgledati
od utorka do nedjelje od 19 do 22 sata.
Galerija Rigo, Velika ulica 5, 52466 Novigrad-Cittanova
tel: 052 726 582, e-mail: info@muzej-lapidarium.hr

Realizaciju izložbe omogućili su Istarska županija – Upravni odjel za kulturu i zavičajnost,
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Grad Novigrad-Cittanova.

grad.novigrad ist.žup. ministarstvo.logo