Krila povijesti. Zračne bitke nad Istrom 1941.-1945. Bujština – ljudske sudbine

Muzej-Museo Lapidarium, Veliki trg 8a, Novigrad-Cittanova

11/12/2020 – 28/2/2021

Izložba

Krila povijesti. Zračne bitke nad Istrom 1941.-1945. Bujština – ljudske sudbine.

Izložba donosi temu koja je dosad nedovoljno istražena, a riječ je o slučajevima pada ili prisilnog slijetanja ratnih zrakoplova na području sjeverozapadne Istre za vrijeme Drugoga svjetskoga rata. Srušeni su zrakoplovi dio vojne historiografije i predstavljaju značajan segment materijalne baštine, a mogu se pronaći u gotovo svim dijelovima Hrvatske. Međutim, manje je poznata isprepletenost ljudskih sudbina sačuvanih usmenom predajom i iskazima svjedoka. Upravo te neispričane povijesti pretočene su na izložbi u vizualne zapise. Svjedočanstva su to još uvijek živih svjedoka iz Umaga, Buja, Burola, Novigrada, Zrenja, Oprtlja, Momjana ili s područja Bujštine. Nije samo riječ o sudbinama članova posada palih zrakoplova, moralnim principima i ljudskosti, nego i o razgradnjama olupina nakon pada zrakoplova čije je dijelove lokalno stanovništvo koristilo u različite sekundarne svrhe.

ORGANIZATORI: Muzej-Museo Lapidarium; GALLERION- pomorska zbirka austrougarske mornarice, Sergio Gobbo; Srednja škola „Vladimir Gortan“ Buje, mentorica: Dolores Mihelić-Malbašić, učenici: Alex Zubin, Alison Ivančić, Laura Kostelac, Isabel Wertheim Alić, Mia Kovačević, Ilijana Krezić, Damjan Jagunec Semeši, Sarah Lisičar, Neira Miskić, Gaia Bogolin, Mia Radešić;

Mjesto održavanja: Muzej-Museo Lapidarium, Veliki trg 8a, Novigrad-Cittanova

Vrijeme održavanja: od 11. prosinca 2020. do 28. veljače 2021.

Radno vrijeme: ponedjeljak – petak od 9 do 15 sati, subota od 16 do 19 sati, praznikom zatvoreno. Ulaz slobodan.

Izložba je realizirana sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Ministarstva turizma RH, Grada Novigrada-Cittanova, Turističke zajednice grada Novigrada.

pozivnica za web

avio lapidarium 202024

avio lapidarium 202023

avio lapidarium 202033

avio lapidarium 20202

avio lapidarium 202016

avio lapidarium 20209

Laki lovac Messerschmitt Bf-109 bio je i na našem nebu najaktivniji njemački lovac. Pokretao ga je motor Daimler-Benz i u zraku je mogao provesti samo devedeset minuta. Do pojave zrakoplova Spitfire gotovo da nije imao suparnika.
Gospođa Anna Isa iz Novigrada sjeća se dvaju Messerschmitta od kojih je jedan tijekom zadnje njemačke ofanzive u Istri vukao natpis Amnistia dok ga je drugi zrakoplov štitio. Oba su zrakoplova srušili engleski lovci. Jedan je pao kod
nekadašnje tekstilne tvornice u Novigradu. Stanovnici su grada koristili različite dijelove zrakoplova za izradu svakidašnjih upotrebnih predmeta. U tome je bio najspretniji upravno njen otac. Također se sjeća pada više zrakoplova u more, jednog
dvokrilca kod Antenala na ušću rijeke Mirne, a sjeća se i gromoglasnog zvuka protuzračnih strojnica na Novigradskoj punti.

Snimka zaslona (3)

Albino Sain

Angelo Šorgo

Antonio Šorgo