Muzej-Museo Lapidarium
sa zadovoljstvom vas poziva na otvorenje izložbe
Kruno Jošt – Concerto Quieto
Galerija Rigo, petak 4. srpnja 2025. u 21 sat.
Istraživačko-umjetnički projekt „Concerto Quieto“, naziva izvedenog od talijanskog imena za rijeku Mirnu u Istri, jedan je od onih sve više prisutnih suvremenih umjetničkih praksi koje pozivaju na transdisciplinarni pristup u odnosu čovjeka i prirodnog okruženja kojim je moguće, tamo gdje prirodne znanosti tapkaju na mjestu, otvarati nove svjetove i mogućnosti. Takvu praksu godinama primjenjuje Kruno Jošt, multimedijalni umjetnik koji se na svom permakulturnom imanju kod Lovinca u Lici bavi suodnosima znanosti, umjetnosti i održivog razvoja.
Jedan od takvih pristupa je i forma znanstvenog laboratorija kojim Kruno Jošt istražuje kako se kroz medij zvuka kreira remedijacija rijeke, tj. na koji način mikrobi (ne-ljudi) mogu pomoći u razlaganju toksičnog sedimenta rijeke bez nametljivog utjecaja na okoliš.
Sličan pristup primjenjuje i na mikrolokaciji toka i ušća rijeke Mirne. Njezino područje obiluje bogatom florom i faunom, te je važna lokacija za seobu, prezimljavanje i gniježđenje ptica vodenih staništa. Bez obzira na to što Mirna (još) nije onečišćena rijeka, zbog erozijskih procesa, otpadnih voda naselja i umjetnih gnojiva iz godine u godinu ugrožava se njezina prirodna biološka i krajobrazna raznolikost.
Za potrebe izložbe u Galeriji Rigo, Kruno Jošt posjećuje rijeku Mirnu više puta. Pri tome prikuplja uzorke vode i sedimenta, ostaje sam s rijekom, sluša je, promatra njene tokove, zapisuje bilješke i pravi fotodokumentaciju. Jošt putem mikroskopa promatra mikrosvijet iz sakupljenih uzoraka rijeke Mirne. Na osnovu uvećanih živih „slika“ mikroba, izdvaja one u kojima nalazi apstraktne oblike koje prenosi u medij fotografije. Na taj način nevidljiv svijet mikroba pretvara u vizualne forme koje, naknadnim Joštovim intervencijama, dobivaju i zvučnu podlogu – kompoziciju za mikrosvijet rijeke Mirne. Nadahnut saznanjima iz znanstvenih istraživanja o zvučnim frekvencijama koje pogoduju brojevnom rastu ili smanjenju pojedinih mikroorganizama, Jošt stvara kompoziciju za mikrosvijet rijeke Mirne.
Kruno Jošt (1973., Zagreb) multimedijalni umjetnik, čiji rad istražuje sjecišta suvremene umjetničke prakse, ekologije i tehnologije. Studirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i akademiji Gerrit Rietveld Academie u Amsterdamu te stekao titulu magistra likovnih umjetnosti na Transart Instituteu u Berlinu.
Joštovu umjetničku praksu karakteriziraju interdisciplinarna proučavanja ekoloških konteksta. Rad mu često uključuje uranjanje u široke prostorne nizove i netipične vremenske okvire. Pritom s lakoćom prelazi s jedne razine na drugu, ispreplićući različita subjektivna gledišta kako bi stvorio nove kolektivne projekte i njihove međuodnose. Jošt je razvio jedinstven umjetnički pristup koji se bavi pitanjima permakulture, (samo)održivog života i interakcije između ‘ljudi’ i ‘ne-ljudi’ u kontekstu suvremene umjetnosti.
Radovi su mu izlagani u Hrvatskoj i inozemstvu, što uključuju izložbu „Platforma za transdisciplinarne prakse” (u suradnji s Majom Kohek), predstavljenu u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, 2014.; zvučnu instalaciju „Sound Fertilizer” u izložbenom prostoru Büro für Bestimmte Dinge (BBD) u Berlinu, 2017.; izložbu „Ecocentric” u RMZ Ecoworld, Bangalore, Indija, 2018; te „Playing for Microbes” u Kulturhuset Komedianten, Varberg, Švedska, 2022.. Godine 2007. primio je nagradu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske za najbolje suvremeno glazbeno djelo, a 2009. osvojio je prvu nagradu na festivalu ART.Move u Belo Horizonteu u Brazilu za najbolju interaktivnu multimedijsku instalaciju. Među novijim projektima ističe se „ISLAND CONNECT” – rezidencijalni program za izvedbene umjetnosti održan na otocima Tenerife i Sardiniji, koji je Joštu poslužio za istraživanje povezanosti slatkovodnih i morskih okoliša i njihovih mikroskopskih stanovnika. Kruno Jošt sa svojom obitelji živi u selu Rasoje kraj Lovinca (Lika), na samoodrživom permakulturnom imanju gdje vodi umjetničku organizaciju i rezidencijalni program Centra za kreativna rješenja.
Izložba ostaje otvorena do 30. srpnja 2025.
Izložba i katalog ostvareni su uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Istarske županije – Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost, Grada Novigrada-Cittanove i Turističke zajednice Grada Novigrada-Cittanove.
Galerija Rigo, Velika ulica 5, 52466 Novigrad-Cittanova.
Tel: 052 726 582, e-mail: info@muzej-lapidarium.hr